Tipy pre hygienu nôh a kože

Plesne žijú všade okolo vás – vo vzduchu, v pôde, vode a rastlinách. Niektoré dokonca žijú prirodzene na vašej pokožke a môžu byť prospešné alebo škodlivé – záleží od množstva. Vzhľadom na to, že je veľmi náročné sa im vyhnúť, plesňové infekcie sú veľmi bežné. Škodlivé plesne sa môžu na pokožke premnožiť, najmä keď je váš imunitný systém oslabený.

Medzi najbežnejšie typy plesňových infekcií patria: plesňové ochorenie nôh, plesňové infekcie nechtov, dermatofytóza a ďalšie kvasinkové infekcie. Tieto ochorenia sú nákazlivé, pretože plesne sa môžu prenášať škrabaním z jednej časti tela na druhú a tiež z človeka na človeka. K druhému typu prenosu dochádza nielen kontaktom s pokožkou, ale tiež používaním tých istých odevov alebo uterákov a kontaktom s kontaminovanými povrchmi a predmetmi. Preto je pri prevencii plesňových ochorení kože také dôležité dodržiavanie správnej osobnej hygieny.

Správne hygienické návyky môžu pomôcť znížiť riziko plesňových infekcií, zastaviť opakovaný návrat infekcií a takisto zabrániť ich šíreniu. Pamätajte, že plesniam sa darí v teplom a vlhkom prostredí, takže udržiavať pokožku čistú a suchú je prvým a najdôležitejším tipom pre prevenciu.

Ak sú vaše hygienické návyky nesprávne, ak sa vám napr. veľmi potia nohy alebo ak sa po sprchovaní či kúpeli dôkladne neosušíte, môže vám hroziť vyššie riziko plesňových infekcií.

Čisté oblečenie môže tiež pomôcť predchádzať infekcii. To isté platí pre posteľnú bielizeň, ktorá do seba vsakuje vlhkosť, keď sa počas noci potíte – pravidelne ju meňte, aby ste plesni nedopriali teplé prostredie, kde by sa mohla množiť.

Plesne sa bežne vyskytujú v šatniach spoločných priestorov, ako sú bazény, telocvične a sprchy, čo sú miesta, kde je neustále teplo a vlhko. Aby ste sa plesňovým infekciám na týchto miestach vyhli, odporúčame dbať na opatrnosť. Napríklad v spoločných sprchách vždy noste šľapky. Okrem toho by ste sa nikdy nemali s nikým deliť o ten istý uterák. Vždy si prineste svoj vlastný uterák, ktorý po použití v spoločných priestoroch doma vyperte a nechajte uschnúť.

Dôkladne sa o nohy starajte, aby vás nepostihli alebo aby sa vám nevrátili plesňové infekcie, ako je napríklad pleseň nôh. Dodržiavajte tieto jednoduché tipy:

Topánky a ponožky:

 • Používajte ponožky, v ktorých sa vám nebudú potiť chodidlá. Bavlnené ponožky sú najvhodnejšie.

 • Nepoužívajte obuv, ktorá chodidlám bráni dýchať alebo tlačí na nechty.

 • Aby ste zabránili infekcii, noste v sprchách, v posilňovniach a bazénoch sandále alebo šľapky.

 • Doma si obuv vyzujte, aby nohy mohli dýchať.

Starostlivosť o nohy a nechty:

 • Nepoužívajte tie isté nástroje na úpravu nechtov zdravých a infikovaných.
 • Starajte sa o nechty na nohách – nechty majte vždy ostrihané a čisté.
 • Ak máte svoje vlastné nástroje na úpravu nechtov, napríklad nožničky, klieštiky na nechty, pilníky, holiace nástroje a leštiace bloky, prineste si ich do nechtového salónu so sebou.
 • V nechtovom salóne sa uistite, že nástroje boli po predošlom klientovi dôkladne vyčistené a sterilizované.
Čisté a zdravé ženské nohy po liečbe prípravkom Canespor

Jednoduché hygienické návyky, ktoré môžu pomôcť zabrániť šíreniu plesňových infekcií

Plesňové infekcie sú veľmi nákazlivé, preto je dôležité zabrániť ich šíreniu na iné časti tela alebo na iného človeka. Niektorí ľudia sú na pleseň náchylnejší a môže ich postihnúť skôr, iných zase nepostihne nikdy, aj keď sú v každodennom kontakte s postihnutou osobou. Jednoduché hygienické návyky vám môžu pomôcť zabrániť šíreniu plesňových infekcií.

 • Po kontakte s infikovanou oblasťou, po aplikácii liečby alebo po kontakte s predmetmi a povrchmi, ktoré by mohli byť infikované, si dôkladne umyte a osušte ruky.

 • Vyhýbajte sa verejným miestam, kde je väčšia pravdepodobnosť šírenia infekcie.

 • Používajte svoje osobné veci, nedeľte sa s nikým o oblečenie, obuv, uteráky, posteľnú bielizeň ani o nástroje na starostlivosť o nechty.

 • Nepoužívajte ten istý uterák na infikované miesto a zvyšok tela.

Ak vás postihla plesňová infekcia, Canespor ponúka viacero produktov, ktoré vám ju pomôžu vyliečiť. Dodržiavajte hygienu, ale vyvarujte sa nadmernému umývaniu, pretože by ste si mohli podráždiť pokožku. Čím skôr začnete plesňovú infekciu liečiť, tým lepšie. Čím dlhšie ju necháte neliečenú, tým väčšie škody môže pleseň na vašej koži či nechtoch napáchať.