Šťastná usmievajúci sa žena v bielom svetri po liečbe dermatofytózy prípravkom Canespor krém

Viac o dermatofytóze trupu

Zistite, čo je dermatofytóza trupu, čo ju spôsobuje, ako sa šíri a koho môže postihnúť. Zistite viac o bežných príznakoch dermatofytózy trupu, jej liečbe a prevencii.

Čo je dermatofytóza trupu?

Dermatofytóza trupu je spôsobená skupinou plesní nazývaných dermatofyty, ktoré majú na svedomí mnoho podobných plesňových infekcií kože. Dermatofytóza trupu, odborne tinea corporis, je plesňová infekcia hornej vrstvy pokožky. Obvykle sa prejavuje ako začervenaná alebo strieborne sfarbená ohraničená vyrážka, ktorá môže byť šupinatá, suchá, opuchnutá alebo svrbiaca.

Kruhovitá vyrážka sa môže smerom od stredu zväčšovať, zatiaľ čo stred sa hojí a vracia sa aj prirodzená farba pokožky. Dermatofytóza trupu sa môže objaviť kdekoľvek na tele, vrátane hlavy (tinea capitis), slabín (mykóza slabín) alebo nôh (pleseň nôh). Dermatofytóza na tvári alebo na hlave môže viesť k nepravidelnému vypadávaniu vlasov.

Ako sa dermatofytóza trupu šíri?

Dermatofytóza trupu je nákazlivá a môže sa preniesť tesným kontaktom s kontaminovanými predmetmi, ako je posteľná bielizeň, hrebeň alebo uteráky, kontaktom s infikovanou osobou, zvieraťom alebo – vo výnimočných prípadoch – infikovanou pôdou. Dermatofytóza trupu sa tiež môže rozšíriť na rôzne časti tela. Infekcia sa bežne šíri medzi deťmi a vyskytuje sa aj u majiteľov mačiek a psov. Dermatofytóza trupu môže postihnúť zvieratá, ktoré ju prenesú na človeka kontaktom.

Koho môže dermatofytóza trupu postihnúť?

Pleseň spôsobujúca dermatofytózu sa môže ľahko dostať do vrchnej vrstvy pokožky, ak je dlho mokrá a zmäkne alebo ak máte na koži ľahké poranenia či odery. Ak využívate verejné sprchy alebo navštevujete bazény, riziko dermatofytózy trupu sa u vás zvyšuje, pretože plesniam sa vo vlhkom a teplom prostredí darí. Dermatofytóza vás môže postihnúť aj v prípade, ak používate ten istý hrebeň alebo sa delíte o oblečenie s infikovanou osobou.

Príznaky dermatofytózy trupu

Príznaky dermatofytózy trupu nie sú vždy rovnaké a líšia sa podľa toho, ako veľmi je infekcia závažná. Môžu sa tiež meniť v závislosti od infikovanej časti tela. Dermatofytózu trupu si nemusíte všimnúť hneď.

Mohla vás postihnúť dermatofytóza trupu, ak si všimnete, že máte:

 • ohraničené prstencové škvrny na koži so začervenaným vyvýšeným okrajom a svetlejším stredom,

 • šupinatú a svrbiacu pokožku,

 • veľmi začervenanú vyrážku so šupinami po okraji (zapálenie),

 • vyvýšenú kožu s pľuzgiermi (príznak závažnejšej dermatofytózy),

 • niekoľko prstencov (príznak závažnej infekcie).

Usmievavá mladá žena s tmavými vlasmi v červenej košeli a džínsovej bunde je šťastná po liečbe dermatofytózy trupu prípravkom Canespor krém

Liečba dermatofytózy trupu

Najlepšie je liečiť dermatofytózu trupu čo najskôr, pretože infekcia môže spôsobiť komplikácie. Po prvé, ak sa dermatofytóza trupu nelieči, môže sa rozšíriť na ďalšie oblasti tela. Po druhé, riziku nákazy infekciou môžete vystaviť ďalšie osoby. Po tretie, dermatofytóza trupu vám môže spôsobiť ďalšie nepríjemné komplikácie, ako je vypadávanie vlasov, chlpov a jazvy.

Vzhľadom na to, že dermatofytóza trupu je plesňová infekcia kože, najlepšiu liečbu predstavuje antimykotický prípravok. Môžete si vybrať medzi krémom a roztokom v závislosti od miesta, kde sa vyrážka objaví. Liečba dermatofytózy trupu prípravkom Canespor krém obvykle trvá približne tri až štyri týždne a prípravok aplikujete 1-krát denne.

Prípravok Canespor krém obsahuje účinnú antimykotickú látku- bifonazol. Účinne vylieči infekciu kože, a tým poskytne úľavu od nepríjemných príznakov.

Pamätajte, že na účinné odstránenie pôvodcov plesne je dôležité dokončiť celú liečbu, aj keď príznaky poľavia a zdá sa vám, že infekcia ustupuje alebo je dokonca už preč.

Kedy navštíviť lekára?

Lekára by ste mali navštíviť v prípade, že sa dermatofytóza trupu po sedemdňovom užívaní antimykotických prípravkov nezlepší. Návštevu lekára by ste mali zvážiť aj vtedy, ak sa dermatofytóza trupu rozšírila na pokožku hlavy alebo ak máte oslabený imunitný systém.

Ak ste tehotná alebo staršia osoba, lekár vám povie, či môžete užívať antimykotické prípravky, prípadne vám odporučí alternatívnu liečbu.

 

Prevencia dermatofytózy trupu

Vzhľadom k tomu, že pleseň, ktorá ju spôsobuje, sa vyskytuje bežne a je nákazlivá, je náročné predísť dermatofytóze trupu. Ak však máte správne hygienické návyky, môžete znížiť riziko infekcie alebo prenosu dermatofytózy trupu na ostatných. Prinášame niekoľko užitočných tipov:

 • Pravidelne si umývajte ruky, obzvlášť po kontakte so zvieratami.

 • Udržiavajte spoločné priestory čisté, dezinfikujte a čistite priestory, v ktorých sa vyskytujú domáci miláčikovia.

 • Nedotýkajte sa, neotierajte ani si neškrabte infikované oblasti, aby ste zabránili šíreniu infekcie na iné časti tela.

 • Ak máte dermatofytózu trupu, nenoste oblečenie iných ľudí, nepoužívajte ich uteráky a hrebene a nedeľte sa s nimi o svoje veci.

 • Pri sprchovaní alebo v spoločných priestoroch noste šľapky.

 • Ak vás alebo niekoho z vašich blízkych postihla dermatofytóza trupu, informujte ich o riziku prenosu dermatofytózy vrátane toho, čo to je, na čo si dať pozor a ako sa jej vyhnúť.

 • Po plávaní a cvičení si vymeňte bielizeň.