Čo je dermatofytóza trupu?

Dermatofytóza trupu je spôsobená skupinou plesní nazývaných dermatofyty, ktoré majú na svedomí mnoho podobných plesňových infekcií kože. Dermatofytóza trupu, odborne tinea corporis, je plesňová infekcia hornej vrstvy pokožky. Obvykle sa prejavuje ako začervenaná alebo strieborne sfarbená ohraničená vyrážka, ktorá môže byť šupinatá, suchá, opuchnutá alebo svrbiaca.

Kruhovitá vyrážka sa môže smerom od stredu zväčšovať, zatiaľ čo stred sa hojí a vracia sa aj prirodzená farba pokožky. Dermatofytóza trupu sa môže objaviť kdekoľvek na tele, vrátane hlavy (tinea capitis), slabín (mykóza slabín) alebo nôh (pleseň nôh). Dermatofytóza na tvári alebo na hlave môže viesť k nepravidelnému vypadávaniu vlasov.

Ako sa dermatofytóza trupu šíri?

Dermatofytóza trupu je nákazlivá a môže sa preniesť tesným kontaktom s kontaminovanými predmetmi, ako je posteľná bielizeň, hrebeň alebo uteráky, kontaktom s infikovanou osobou, zvieraťom alebo – vo výnimočných prípadoch – infikovanou pôdou. Dermatofytóza trupu sa tiež môže rozšíriť na rôzne časti tela. Infekcia sa bežne šíri medzi deťmi a vyskytuje sa aj u majiteľov mačiek a psov. Dermatofytóza trupu môže postihnúť zvieratá, ktoré ju prenesú na človeka kontaktom.

Koho môže dermatofytóza trupu postihnúť?

Pleseň spôsobujúca dermatofytózu sa môže ľahko dostať do vrchnej vrstvy pokožky, ak je dlho mokrá a zmäkne alebo ak máte na koži ľahké poranenia či odery. Ak využívate verejné sprchy alebo navštevujete bazény, riziko dermatofytózy trupu sa u vás zvyšuje, pretože plesniam sa vo vlhkom a teplom prostredí darí. Dermatofytóza vás môže postihnúť aj v prípade, ak používate ten istý hrebeň alebo sa delíte o oblečenie s infikovanou osobou.

Príznaky dermatofytózy trupu

Prípravok Canespor krém obsahuje účinnú antimykotickú látku- bifonazol. Účinne vylieči infekciu kože, a tým poskytne úľavu od nepríjemných príznakov.

Pamätajte, že na účinné odstránenie pôvodcov plesne je dôležité dokončiť celú liečbu, aj keď príznaky poľavia a zdá sa vám, že infekcia ustupuje alebo je dokonca už preč.

Kedy navštíviť lekára?

Lekára by ste mali navštíviť v prípade, že sa dermatofytóza trupu po sedemdňovom užívaní antimykotických prípravkov nezlepší. Návštevu lekára by ste mali zvážiť aj vtedy, ak sa dermatofytóza trupu rozšírila na pokožku hlavy alebo ak máte oslabený imunitný systém.

Ak ste tehotná alebo staršia osoba, lekár vám povie, či môžete užívať antimykotické prípravky, prípadne vám odporučí alternatívnu liečbu.

 

Prevencia dermatofytózy trupu

Vzhľadom k tomu, že pleseň, ktorá ju spôsobuje, sa vyskytuje bežne a je nákazlivá, je náročné predísť dermatofytóze trupu. Ak však máte správne hygienické návyky, môžete znížiť riziko infekcie alebo prenosu dermatofytózy trupu na ostatných. Prinášame niekoľko užitočných tipov: