Čo je plesňová infekcia nechtov?

Plesňovú infekciu nechtov si často hneď nevšimnete, v počiatkoch ochorenia nie je bolestivá a tak nemáte tendenciu chodidlá pravidelne kontrolovať. Je však dôležité, aby ste ju začali liečiť hneď, ako si všimnete príznaky, pretože sama nezmizne a môže sa dokonca aj šíriť.

Plesňová infekcia nechtov (odborne onychomykóza) je spôsobená hlavne dermatofytmi, rovnakou plesňou, ktorá zapríčiňuje pleseň nôh. Pleseň nechtov sa zo všetkých plesňových infekcií lieči najhoršie.

Existuje mnoho rôznych príčin vzniku plesňových infekcií nechtov. Najrozšírenejším rizikovým faktorom je pokročilý vek. U pacientov starších ako 60 rokov je takmer 20-krát vyššie riziko vzniku plesňovej infekcie nechtov v porovnaní s pacientmi mladšími ako 19 rokov1 (zistilo sa tiež, že u mužov je až trikrát vyššia pravdepodobnosť výskytu plesne nechtov než u žien1). Medzi ďalšie rizikové faktory patrí cukrovka, ochorenia spôsobujúce zlý krvný obeh a oslabený imunitný systém.

Skutočnosť, že sa plesniam darí v teplom a vlhkom prostredí, vás možno privádza na myšlienku, že výskyt plesňovej infekcie nechtov bude prevládať v tropickom podnebí. Nie je to však pravda! Ľudia žijúci v trópoch totiž nenosia uzavretú obuv, ktorá by vytvárala ideálne podmienky na rozmnožovanie plesne.

Plesňové infekcie nechtov sú mimoriadne nákazlivé. K šíreniu infekcií na nohách, vrátane plesňovej infekcie nechtov, dochádza na miestach, ako sú sprchové kúty, bazény a šatne, kde ľudia chodia naboso, ale tiež v nechtových salónoch, kde sa vzhľadom na počet zákazníkov používajú tie isté nástroje na úpravu nechtov. Okrem toho môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku plesňovej infekcie nechtov aj poranenie nechtov, pri ktorom je narušené spojenie nechtu a kože alebo prirodzená kožná bariéra.

1Mahmoud Ghannoum,Nancy Isham, Fungal Nail Infections (Onychomycosis): A Never-Ending Story?, Published online 2014 Jun 5. doi: 10.1371/journal.ppat.1004105

Príznaky plesňovej infekcie nechtov

Ak sú príznaky plesne nechtov závažné, podiater môže navrhnúť liečebný plán, ktorý môže mať podobu odstránenia neživotaschopného tkaniva nechta, topickej liečby alebo perorálnej liečby. V najzávažnejších prípadoch môže byť infikovaný necht chemicky alebo chirurgicky odstránený. Ako liečbu nechtov možno odporučiť aj laserovú terapiu.

Canespor sada na nechty je najrýchlejšia cesta k zdravým nechtom. Prípravok Canespor sada na nechty je klinicky overený a dokáže odstrániť infikované časti nechtov počas 2 – 3 týždňov. Masť v sade Canespor sada na nechty zmäkčuje infikovanú časť nechta, ktorú potom možno postupne odstrániť pomocou plastovej škrabky, ktorá je súčasťou balenia. Toto jemné odstránenie obvykle trvá 2 až 3 týždne a umožňuje vám dostať sa k hlavnej príčine infekcie, pretože vo väčšine prípadov sa plesňové infekcie nechtov vyskytujú pod nechtovou platničkou. Zároveň pôsobí antimykoticky vďaka učinné látke bifonazol. Po odstránení nechtu sa má systematicky pokračovať asi 4 týždne v antimykotickej liečbe liekom Canespor krém.

Ak je plesňová infekcia nechtov závažná, liečba nezaberá alebo sa infekcia rozšírila na ďalšie nechty, mali by ste navštíviť lekára. Ak ste tehotná alebo máte cukrovku, vyhľadajte pred začatím liečby lekársku pomoc.

Smejúci sa muž v červenej mikine

Prevencia plesne nechtov

Vzhľadom k tomu, že nechty rastú pomaly, môže trvať dlho, kým plesňová infekcia nechtov úplne zmizne. Zlepšenie si totiž všimnete až vtedy, keď dorastie nový necht. Je bežné, že pleseň nechtov sa objaví znova. Môžete však urobiť niektoré opatrenia, aby ste jej návratu zabránili. Niektoré jednoduché zmeny životného štýlu môžu zabrániť plesňovým infekciám nechtov. Najdôležitejšie je dobre sa starať o nechty. Udržiavajte ich ostrihané a čisté. Takisto by ste mali dodržiavať správne hygienické návyky – umývajte si často ruky, obzvlášť po tom, ako ste sa dotýkali infikovaného nechtu alebo po aplikácii liečebného prípravku. Ruky vždy usušte.

Ďalšie spôsoby prevencie plesňových infekcií nechtov:

Plesňové infekcie nechtov sú nákazlivé, preto je dôležité dodržiavať správne návyky, ktoré zabránia ich šíreniu. V prvom rade by ste nemali používať oblečenie, obuv ani posteľnú bielizeň spoločne s inými ľuďmi. Tiež by ste si mali vždy po dotknutí sa infikovaného nechtu alebo po aplikácii liečebného prípravku dôkladne umyť ruky. Mali by ste sa vyhnúť manikúre a pedikúre v salóne, pretože infekciu môžete prenášať ďalej prostredníctvom nástrojov na úpravu nechtov, ktoré v salóne používajú. Nepoužívajte ten istý uterák na infikované miesto a zvyšok tela, aby ste zabránili prenosu infekcie. Odporúčame povedať o infekcii svojim blízkym, aby boli opatrní a aby sa na nich infekcia nepreniesla.