Šťastný svalnatý muž s bielym uterákom okolo krku po liečbe zaparenín so sekundárnou kvasinkovou infekciou prípravkom Canesten

Viac o zapareninách so sekundárnou kvasinkovou infekciou

Zistite, čo sú zapareniny, čo ich spôsobuje a u koho sa vyskytujú. Zistite viac o bežných príznakoch zaparenín so sekundárnou kvasinkovou infekciou, ich liečbe a prevencii.

Čo sú zapareniny?

Zapareniny môžu svrbieť a dokonca môžu byť bolestivé, ale nemusíte sa báť, že ich od niekoho dostanete: nie sú nákazlivé. Zapareniny, odborne nazývané intertrigo, sú zápalové ochorenie kože. Majú podobu začervenanej vyrážky a vyskytujú sa medzi záhybmi kože, kde dochádza k mechanickému treniu a zníženému prístupu vzduchu.

Obvykle ich objavíte v podpazuší, v záhyboch na krku, na zadnej strane kolien, pod prsiami, v oblasti rozkroku a medzi záhybmi kože na bruchu. Oblasti medzi záhybmi kože sú teplé a vlhké, čo vytvára priaznivé prostredie na množenie baktérií.

Zapareniny sú často sprevádzané infekciou spôsobenou kvasinkami Candida či inými druhmi plesní alebo baktérií.

Čo spôsobuje zapareniny?

Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť zápal kože alebo ho zhoršiť, patria: vlhkosť, teplo, nedostatočná cirkulácia vzduchu a mechanické trenie kože. K tomuto ochoreniu môžu navyše prispievať pot, moč a výkaly.

Koho môžu zapareniny postihnúť?

Pravdepodobnosť výskytu zaparenín sa zvyšuje, ak:

 • máte nadváhu,

 • máte cukrovku,

 • máte oslabený imunitný systém v dôsledku chemoterapie alebo vírusu HIV,

 • máte dlahu, ortézu alebo umelú končatinu,

 • ste v teplom a vlhkom prostredí,

 • nosíte príliš tesné oblečenie a tesnú obuv,

 • ste dlhšie pripútaní na lôžko.

Zapareniny sa najčastejšie objavujú v letných mesiacoch alebo u ľudí, ktorí veľa športujú.

Zapareniny často postihujú dojčatá. Detské faldíky sú síce roztomilé, ale predstavujú tiež ideálne prostredie pre dermatofyty a kvasinky. Preto je potrebné najmä u malých zvýšenej pozornosti a tiež potrebné jemné hygieny.

Príznaky zaparenin se sekundárnou kvasinkovou infekciou

Zapareniny sa najskôr prejavia ako začervenaná vyrážka alebo hrboľčeky či škvrny v kožných záhyboch. Potom sa môžu objaviť príznaky ako:

 • začervenaná vyrážka so šupinami na periférii,

 • bodavá bolesť na koži,

 • svrbenie a pálenie kože,

 • popraskaná koža (v priestoroch medzi prstami rúk a nôh).

Ak nie je vyrážka infikovaná, obvykle je symetrická. Môže sa objaviť po oboch stranách kožných záhybov, pod oboma rukami alebo oboma prsiami. Začervenaná oblasť sa môže rýchlo zapáliť a zdrsnieť. Pokožka môže začať praskať, krvácať, mokvať a vytvárať chrasty a okolie môže byť šupinaté.

Ak dôjde k sekundárnej infekcii, ktorá môže byť spôsobená baktériami, plesňami alebo kvasinkami, zapareniny sú viac zapálené a môžu zapáchať.

Športovkyňa s bielym uterákom okolo krku drží fľašu s vodou a usmieva sa, je šťastná po liečbe zaparenín prípravkom Canesten

Liečba zaparenin se sekundárnou kvasinkovou infekciou

Liečba zaparenín sa odvíja od toho, či ide len o zápalový stav alebo či máte aj infekciu. Ak máte zapareniny a druhotnú mykotickú infekciu, mali by ste ju liečiť lokálne (liečbu aplikovať priamo na kožu) antimykotickým prípravkom.

Antimykotické portfólio spoločnosti Bayer ponúka prípravky s rôznymi účinnými látkami: prípravky Canespor – bifonazol, Canesten – klotrimazol. Vhodnosť jednotlivých prípravkov sa odvíja od závažnosti príznakov a možnosti aplikácie:

 • Canespor krém s bifonazolom je liek s dvojitým účinkom. Má protizápalové pôsobenie a antimykotickú zložku, ktorá hubí plesňové infekcie, čím poskytuje úľavu od nepríjemných  príznakov.

Udržiavajte infikované oblasti v chlade, čisté a suché.

Ak príznaky pretrvávajú, mali by ste navštíviť lekára. Ak je vaše ochorenie spôsobené nadváhou, možno bude potrebné požiadať lekára o rady na schudnutie.

Ak ste tehotná alebo staršia osoba, antimykotické prípravky pre vás nemusia byť vhodné. Lekár vám môže odporučiť alternatívnu liečbu.

Usmievajúci sa mladý muž so svetlozeleným uterákom okolo krku v bielom tričku je šťastný po liečbe zaparenín so sekundárnou kvasinkovou infekciou prípravkom Canesten

Prevencia zaparenín

Môžete sa pokúsiť riziko vzniku zaparenín znížiť. Tieto tipy vám môžu pomôcť:

 • Udržiavajte pokožku v chlade, suchu a na vzduchu.

 • Pri osušovaní pokožky uterákom skôr poklepávajte, netrite. Trenie pokožky nasucho ju môže poškodiť a prispieť k šíreniu infekcie.

 • Po aplikácii liečivého prípravku si vždy umyte ruky, aby ste zabránili šíreniu infekcie.

 • Pokožku jemne umyte, ošetrite masťami či krémami chrániacimi kožnú bariéru.

 • Používajte mydlo a inú pleťovú kozmetiku bez parfumov, aby ste minimalizovali podráždenie.

 • Nenoste tesný odev alebo tesnú obuv, aby nedochádzalo k stiahnutiu daných oblastí. Ak potničky postihli prsty nôh, noste topánky s otvorenou špičkou.

 • Nenoste priliehavý odev, ktorý sa môže otierať o pokožku, a uprednostňujte prírodné látky (napríklad bavlnu) pred syntetickými vláknami (napr. lykra a nylon), pretože znižujú množstvo vzduchu, ktoré sa dostane k pokožke.