Šťastný usmievajúci sa muž v bielom tričku po liečbe mykózy slabín prípravkom Canespor krém

Viac o mykóze slabín

Zistite, čo je mykóza slabín a čo ju môže spôsobiť. Zistite viac o liečbe, príznakoch a prevencii mykózy slabín.

Čo je mykóza slabín?

Čo vás môže postihnúť rovnako ľahko ako pleseň nôh, ale môže byť oveľa nepríjemnejšie? Odpoveď je mykóza slabín, odborne tinea inguinalis: plesňová infekcia spôsobená skupinou plesní nazývaných dermatofyty.

Ide o infekciu kože, ktorá postihuje oblasť slabín: genitálie, vnútornú a hornú časť stehien a zadok. Mykóza slabín sa prejavuje začervenanú, svrbiacu, obvykle prstencovito ohraničenú vyrážkou. Ak už máte pleseň nôh alebo nechtov, vzhľadom na to, že dermatofyty sa veľmi ľahko šíria škriabaním, existuje vyššie riziko, že vás postihne aj mykóza slabín. Za normálnych okolností žijú dermatofyty neškodne na pokožke, vlasoch a nechtoch, ale ak sa nachádzajú v teplom a vlhkom prostredí, napríklad ak si nevyzlečiete spotené oblečenie, môžu sa rýchlo rozmnožiť a spôsobiť infekciu.

Vzhľadom na to, že vlhkosť sa môže udržiavať medzi mieškom a stehnom, postihuje mykóza slabín väčšinou mužov a dospievajúcich chlapcov. Tí sa totiž často potia a dlhšie nosia tesné a mokré oblečenie. Ak máte nadváhu, existuje vyššia pravdepodobnosť, že vás postihne mykóza slabín, pretože plesniam sa dobre darí v prostredí v záhyboch kože, ktoré sú náchylné na potenie. Mykóza slabín však môže postihnúť kohokoľvek, pretože je mimoriadne nákazlivá. Môže sa preniesť blízkym kontaktom s infikovanou osobou, ale tiež kontaminovanými uterákmi, oblečením a rukami, ak sa dotknete iných infikovaných častí tela, napríklad nohy.

Typické príčiny mykózy slabín:

 • nosenie tesného oblečenia, ktoré dráždi pokožku,

 • vlhkosť z potu v oblasti rozkroku,

 • nosenie mokrých plaviek príliš dlho,

 • spoločné používanie vlhkých uterákov alebo spoteného oblečenia,

 • blízky kontakt s nakazenou osobou.

Príznaky mykózy slabín

Mykóza slabín môže byť nepríjemná, otravná a môžete sa kvôli nej cítiť veľmi nekomfortne, ale je dôležité, aby ste dokázali rozpoznať jej príznaky a vďaka tomu ju mohli rýchlo liečiť. Často sa objaví v podobe ohraničenej začervenanej svrbiacej vyrážky s vyvýšenými okrajmi, ktorá môže byť bolestivá. Vyrážka sa potom šíri zo záhybov v intímnych partiách v tvare polmesiaca na hornú časť stehna. Medzi ďalšie príznaky patria:

 • pocit svrbenia a pálenia postihnutej oblasti,

 • odlupujúca sa, popraskaná alebo šupinatá koža,

 • ložiská šupinatej, začervenanej alebo dohneda sfarbenej pokožky.

Mykóza slabín sa môže tiež rozšíriť na vnútornú stranu stehien a genitálie (čo má za následok svrbenie penisu, mieška, pyskov ohanbia alebo pošvového vchodu), ale tiež do oblasti análneho otvoru.

Ak sa vyrážka do 7 dní od začatia liečby nezlepší, mali by ste navštíviť lekára. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj v prípade, ak sa mykóza slabín po liečbe antimykotickými prípravkami po niekoľkých týždňoch vráti.

Sebavedomý usmievajúci sa mladý muž v sivom tričku je šťastný po liečbe mykózy slabín prípravkom Canespor krém

Liečba mykózy slabín

Liečbu mykózy slabín začnite hneď, ako si všimnete príznaky, aby ste zabránili šíreniu infekcie. V opačnom prípade môže infekcia trvať mesiace. Môžete ju účinne liečiť z pohodlia domova antimykotickými prípravkami. Rad prípravkov Canespor ponúka viacero prípravkov, ktoré mykózu slabín účinne vyliečia.

 • Canespor krém s bifonazolom – táto účinná liečba poskytuje úľavu od príznakov mykózy slabín, ako je svrbenie a začervenanie, a mala by sa aplikovať 3 týždne.

 • Krém Canesten – tento antimykotický krém lieči infekciu a poskytuje úľavu od jej nepríjemných príznakov.

Usmievajúci sa zrelý muž v sivom tričku s dlhým rukávom stojí vzpriamene a je šťastný po liečbe mykózy slabín prípravkom Canespor krém

Prevencia mykózy slabín

Mykóze slabín môžete zabrániť dodržiavaním správnych hygienických návykov. Po kontakte s infikovanou osobou, po dotyku s časťou tela infikovanou plesňou, napríklad nôh, alebo po aplikácii liečivého prípravku si dôkladne umyte ruky. Pleseň nôh je spôsobená tými istými plesňami, ktoré spôsobujú aj mykózu slabín. Takže ak vás postihla, mali by ste ju začať rýchlo liečiť, aby ste zabránili jej rozšíreniu do oblasti rozkroku.

Liečite si mykózu slabín? Tieto opatrenia vám pomôžu zbaviť sa jej rýchlejšie:

 • Postihnuté miesto dôkladne umyte teplou vodou a mydlom.

 • Po kúpaní a cvičení postihnutú oblasť dôkladne osušte.

 • Každý deň si meňte oblečenie a bielizeň.

 • Noste voľné bavlnené oblečenie.

Aj keď sa vám zdá, že príznaky ustupujú, mali by ste liečbu dokončiť celú.

Ďalšie tipy:

 • Pri športe noste voľné oblečenie a vyhýbajte sa syntetickým látkam.

 • Dbajte na správnu hygienu a udržiavajte oblasť slabín v suchu, predovšetkým po umytí alebo športe.

 • Noste len bavlnenú bielizeň a každý deň ju meňte.

 • Pravidelne meňte uteráky a nepoužívajte uteráky poskytované v spoločných priestoroch.

 • Nepoužívajte ten istý uterák na infikované miesta a zvyšok tela.

 • S nikým sa nedeľte o svoje osobné veci, oblečenie alebo uteráky.