Čo je mykóza slabín?

Čo vás môže postihnúť rovnako ľahko ako pleseň nôh, ale môže byť oveľa nepríjemnejšie? Odpoveď je mykóza slabín, odborne tinea inguinalis: plesňová infekcia spôsobená skupinou plesní nazývaných dermatofyty.

Ide o infekciu kože, ktorá postihuje oblasť slabín: genitálie, vnútornú a hornú časť stehien a zadok. Mykóza slabín sa prejavuje začervenanú, svrbiacu, obvykle prstencovito ohraničenú vyrážkou. Ak už máte pleseň nôh alebo nechtov, vzhľadom na to, že dermatofyty sa veľmi ľahko šíria škriabaním, existuje vyššie riziko, že vás postihne aj mykóza slabín. Za normálnych okolností žijú dermatofyty neškodne na pokožke, vlasoch a nechtoch, ale ak sa nachádzajú v teplom a vlhkom prostredí, napríklad ak si nevyzlečiete spotené oblečenie, môžu sa rýchlo rozmnožiť a spôsobiť infekciu.

Vzhľadom na to, že vlhkosť sa môže udržiavať medzi mieškom a stehnom, postihuje mykóza slabín väčšinou mužov a dospievajúcich chlapcov. Tí sa totiž často potia a dlhšie nosia tesné a mokré oblečenie. Ak máte nadváhu, existuje vyššia pravdepodobnosť, že vás postihne mykóza slabín, pretože plesniam sa dobre darí v prostredí v záhyboch kože, ktoré sú náchylné na potenie. Mykóza slabín však môže postihnúť kohokoľvek, pretože je mimoriadne nákazlivá. Môže sa preniesť blízkym kontaktom s infikovanou osobou, ale tiež kontaminovanými uterákmi, oblečením a rukami, ak sa dotknete iných infikovaných častí tela, napríklad nohy.

Typické príčiny mykózy slabín:

  • nosenie tesného oblečenia, ktoré dráždi pokožku,

  • vlhkosť z potu v oblasti rozkroku,

  • nosenie mokrých plaviek príliš dlho,

  • spoločné používanie vlhkých uterákov alebo spoteného oblečenia,

  • blízky kontakt s nakazenou osobou.

Príznaky mykózy slabín

Usmievajúci sa zrelý muž v sivom tričku s dlhým rukávom stojí vzpriamene a je šťastný po liečbe mykózy slabín prípravkom Canespor krém

Prevencia mykózy slabín

Mykóze slabín môžete zabrániť dodržiavaním správnych hygienických návykov. Po kontakte s infikovanou osobou, po dotyku s časťou tela infikovanou plesňou, napríklad nôh, alebo po aplikácii liečivého prípravku si dôkladne umyte ruky. Pleseň nôh je spôsobená tými istými plesňami, ktoré spôsobujú aj mykózu slabín. Takže ak vás postihla, mali by ste ju začať rýchlo liečiť, aby ste zabránili jej rozšíreniu do oblasti rozkroku.

Liečite si mykózu slabín? Tieto opatrenia vám pomôžu zbaviť sa jej rýchlejšie:

  • Postihnuté miesto dôkladne umyte teplou vodou a mydlom.

  • Po kúpaní a cvičení postihnutú oblasť dôkladne osušte.

  • Každý deň si meňte oblečenie a bielizeň.

  • Noste voľné bavlnené oblečenie.

Aj keď sa vám zdá, že príznaky ustupujú, mali by ste liečbu dokončiť celú.

Ďalšie tipy: