Pleseň nôh

Nemusíte byť športovec, aby vás postihla – pleseň nôh môže mať úplne každý!

Pleseň nôh (atletická noha) je všeobecný názov pre infekcie kože nôh, ktoré spôsobuje skupina plesní nazývaná dermatofyty. Darí sa im v teplom a vlhkom prostredí, ako sú šatne a sprchy, uzavretá obuv a ponožky z umelých materiálov alebo pri spotených nohách. Preto sa dermatofyty medzi prstami na nohách cítia ako doma. Môžu postihovať aj chodidlá a ich okraje.

Žena v kraťasoch si zaväzuje biele športové topánky
Pleseň nôh

Príznaky plesne nôh

Väčšina ľudí pozoruje nasledujúce príznaky:

  • Svrbenie a pálenie pokožky chodidiel a kože medzi prstami
  • Šupinatá, veľmi suchá, popraskaná alebo olupujúca sa koža
  • Praskliny, zmäknutie alebo zbelenie kože medzi prstami na nohách
  • Praskajúca koža medzi prstami, na chodidlách alebo pätách
  • Zápach nôh

Môžete tiež zaznamenať ďalšie príznaky:

  • Pľuzgiere na koži
  • Zápal popraskanej kože
Ikona lekárky

Viac informácií o plesni nôh

Najdôležitejšie, čo potrebujete o plesni na nohách vedieť, je fakt, že ide o veľmi nákazlivé infekčné ochorenie. Mykóza vás môže ľahko postihnúť pri kontakte kože na kožu alebo kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Ak sa nelieči dostatočne, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa vráti. Pleseň sa môže rozšíriť z jednej postihnutej časti tela na ďalšiu. Môžete tiež „nakaziť“ svojich blízkych.

Skákajúci muž

Liečba plesne nôh

Účinná antimykotická liečba je najlepšia liečba plesne nôh.

Lokálne antimykotiká (lieky na plesne nanášané priamo na postihnutú pokožku) predstavujú bežný a pomerne komfortný spôsob, ako si s plesňou nôh poradiť. Antimykotické prípravky účinne ničia hlavné typy plesní, ktoré spôsobujú infekciu, vrátane dermatofytov. Ľahko sa aplikujú a sú dosť silné na to, aby prenikli do kože a uľavili od príznakov kožných plesňových ochorení.
Pleseň nôh môže byť zmiešané ochorenie – 
spôsobujú ho väčšinou plesne, ale môže byť komplikované aj bakteriálnou alebo kvasinkovou infekciou. Ak už k tejto infekcii došlo, bude potrebné použiť lieky, ktoré odstránia všetky druhy prítomných patogénnych organizmov. Účinné látky, ktoré sa používajú na liečbu plesne nôh, sú napríklad tieto:

  • Bifonazol a klotrimazol – obidve látky patria medzi antimykotiká, ktoré navyše vykazujú aj určité antibakteriálne vlastnosti

Prevencia plesne nôh

Ikona prevesenej osušky

Pri sušení nôh venujte špeciálnu pozornosť oblastiam medzi prstami.

Ikona čistých ponožiek

Každý deň noste čisté ponožky. Vymeňte si ich aj po športovaní alebo počas horúcich dní.

Ikona ostrihaných a čistých nechtov na nohách

Nechty na nohách majte ostrihané a čisté, aby ste zabránili šíreniu plesňovej infekcie.

Fakty o plesni nôh

Ikona verejnej sprchy

Pri chôdzi naboso vo verejných sprchách, posilňovniach a šatniach alebo pri kontakte s infikovanou osobou vám hrozí vyššie nebezpečenstvo nákazy plesní nôh.

Ikona Zeme

Ide o bežný problém: pleseň nôh postihne počas života viac než 20 %* populácie. Infekcia môže postihnúť každého, muži a staršie osoby sú však ohrozenejšou skupinou.

Ikona otvorenej dlane

Liečbu začnite čo najskôr – ak je pleseň nôh neliečená, môže sa rozšíriť na ďalšie časti tela. K tomu často dochádza škrabaním. Vďaka tomu sa potom môže hubová infekcia (mykóza) rozšíriť aj na iné miesta napríklad do slabín.

*Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017