Muž

Viac o seboree

V tomto článku zistíte, čo je seborea a aké sú jej príčiny. Prečítajte si tiež viac o liečbe a o tom, ako obmedziť výskyt seborey.

Seborea? Seboreická dermatitida?

Seborea je dlhodobé ochorenie kože, prevažne v miestach, kde sú nahromadené mazové žľazy:

  • štica, obočie, okolie úst a nosa
  • hrudník
  • na chrbte medzi lopatkami
  • miesta kožných záhybov

Seborea nie je prenosná, ale jej prejavy sú veľmi obťažujúce. Objavujú sa mastnejšie ložiská so žltými šupinkami, môžu tvoriť až mastné krusty (chrasty) sprevádzané zápalovými prejavmi a svrbením. Niekedy môže dochádzať aj k mokvaniu ložiska. Prejaviť sa môže v každom veku, od dojčenského až po dospelosť (po 30. roku života sa vyskytuje až v 5% populácie *). Ochorením sú postihnutí viac muži vďaka pôsobeniu hormónu testosterónu. Výskyt seborey závisí aj od klimatických podmienok: ústup ťažkostí je cez letné mesiace, naopak zhoršenie nastáva v zime.
 

Čo má vplyv na vznik seborey?

Medzi spúšťače patria:

  • stres,
  • únava a depresia
  • hormonálna nerovnováha
  • oslabený imunitný systém
  • obezita
  • nedostatok vitamínov skupiny B

K prejavom seborey napomáha narušená ochranná kožná bariéra a nerovnováha mikrobiálneho osídlenia povrchu kože. Na vzniku ochorenia sa môžu podieľať niektoré kmene kvasinky rodu Malassezia furfur, ktorá sa na pokožke bežne vyskytuje.

Žena

Ako seboreu liečime?

Počítajte s tým, že liečba je dlhodobá a striedajú sa obdobia pokoja s obdobiami nepríjemných prejavov **.

Liečba je individuálna a prispôsobená potrebám pacienta. Voľba účinnej látky a formy liečby závisí na lokalite, veľkosti postihnutej plochy tela, závažnosti prejavov zápalu, prítomnosti ďalších baktérií či kvasiniek. Prihliada sa aj na účinnosť doterajšej liečby. Volí sa medzi liečebnými krémami, gélmi alebo šampónmi. Oleje často používame na odstránenie krúst (chrást) a šupiniek.

V prípade infekcie ložísk seborey mikroorganizmami napr. Malassezia furfur, Corynebacterium minutissimum je možné na liečbu použiť aj krém Canesten. Prípadnú ďalšiu liečbu môže odporučiť len lekár **.

Smejúci sa muž v červenej mikine

Ako obmedziť výskyt seborey?

Dôležité je vyhýbať sa spúšťacím faktorom, ďalej potom voliť šetrné prípravky na osobnú každodennú hygienu, nosiť odevy z prírodných materiálov a zdravo sa stravovať (dostatok vitamínov skupiny B, obmedzenie živočíšnych tukov a sladkostí).*

 

 

*Junášek M, Seboroická dermatitida, Dermatol. praxi 2015; 9(1): 6–12

**Vojáčková N, Seboroická dermatitida, diferenciální diagnostika a léčba v praxi, DERMATOLOGIE PRO PRAXI / Dermatol. praxi 2016; 10(1): 24–27 /

LMR-CH-20210701-55